Wybór między grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym to podstawowa decyzja przy wyborze instalacji CO.
W internecie roi się od dyskusji nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim. Tymczasem przestrzeganie podstawowych zasad:

  • Dostosowanie instalacji do warunków konstrukcyjnych budynku, lub odwrotnie;

  • Prawidłowe zwymiarowanie mocy kotła i mocy powierzchni grzejnych;

  • Odpowiedni dobór elementów;

  • Profesjonalne wykonanie i montaż;

  • zapewnią wysoką efektywność zarówno instalacji grzejnikowej jak i podłogowej, pozwolą cieszyć się ciepłem i oszczędnościami.

    Parametry konstrukcyjne - czyli nowy czy stary budynek?

  • Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością - tzn. umożliwia powolną zmianę temperatury w pomieszczeniu, ok. 1-2 st. C, w czasie ok 4 godzin.
    Maksymalna moc grzewcza to ok. 80W/m kw. Dlatego podłogówka sprawdza się doskonale we współczesnych, dobrze izolowanych budynkach, o przepuszczalności cieplnej ścian od: U poniżej 0,35W/m kw. (taki współczynnik zapewni ok. 10 - 12 cm zwykłego styropianu, w zależności od materiału konstrukcyjnego ściany) i okien U poniżej 2,0W/m kw.

  • Grzejniki będą lepszym wyborem, w budynkach słabo ocieplonych o zapotrzebowaniu na moc grzewczą powyżej 100W/m kw. Ewentualnie, ogrzewanie podłogowe w takiej sytuacji, powinno mieć możliwość wspomagania grzejnikami lub kominkiem.

  • Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniej izolacji termicznej od podłoża oraz grubszej wylewki betonowej - ok 2 cm więcej, w porównaniu, do wylewki bez instalacji.
    Wpływa to na parametry wysokości pomieszczeń oraz grubości i wagi stropów. Oczywiście w przypadku nowego budynku przewidzenie tych wymagań nie jest problemem.

  • Grzejniki znów dają większą swobodę, w budynkach już istniejących, ponieważ nie wpływają na zmianę grubości i wagi stropu oraz wysokości pomieszczenia.
  • Dobór kotła - czyli jaki piec?

  • Instalację ogrzewania podłogowego należy zasilać temperaturą nie wyższą niż 55 st. C, najczęściej ok. 40 st. C. W takich warunkach podłoga utrzymuje temperaturę ok 23 st. C - zaś zbyt ciepła podłoga, obniża komfort użytkowania i efektywność ekonomiczną.
    Ogrzewanie podłogowe sprawdza się więc idealnie, w połączeniu z kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła, panelami solarnymi. Do tych źródeł ciepła instalację możemy podłączyć bezpośrednio, ponieważ umożliwiają zasilanie odpowiednio niską temperaturą.
    Stąd rosnąca popularność, uzyskujących w takim układzie bardzo wysoką sprawność pomp ciepła oraz kotłów kondensacyjnych, wykorzystujących kondensację pary wodnej ze spalin.
    Kotły na paliwo stałe, czyli piece węglowe lub na pellet, łączymy z podłogówką za pośrednictwem układu mieszającego, który obniża temperaturę cieczy zasilającej instalację, mieszając ciecz wyjściową z kotła z cieczą, z powrotu instalacji. Piece te charakteryzują się bowiem wysoką temperaturą wyjściową 70 - 90 st. C, - zbyt wysoką dla ogrzewania podłogowego. Natomiast temperatura pracy kotła na paliwo stałe, poniżej 60 st. C, powoduje korozję niskotemperaturową, co znacznie skraca jego żywotność. Mówimy tu o nowoczesnych, zautomatyzowanych kotłach z podajnikiem. Kotły zasypowe nie nadają się do ogrzewania podłogowego, (można to zrobić z połączeniem przez bufor ciepła).

  • Instalację grzejnikową możemy zasilać z źródeł ciepła bezpośrednio, oczywiście, pod warunkiem prawidłowego zwymiarowania kotła i grzejników. Grzejniki mogą pracować zarówno z kotłami na paliwo stałe, węgiel, pellet czy drewno (mamy na uwadze zarówno zautomatyzowane kotły z podajnikiem jaki i piece zasypowe starego typu). Oczywiście grzejniki dobrze współpracują również z kotłami gazowymi, olejowymi i elektrycznymi.
    Nie poleca się łączenia grzejników z źródłami ciepła pracującymi w niższych temperaturach, jak pompa ciepła. Musimy mieć na uwadze, że w zimniejsze dni, moc grzewcza może być za mała. W takim wypadku należy przewidzieć odpowiednio większe grzejniki, które będą dużo droższe i zajmą więcej miejsca, co zmniejsza efektywność i sens takiego połączenia.
  • Walory estetyczne - gdzie meble i jaka podłoga?

  • Ogrzewanie podłogowe niesie większe ograniczenia w zastosowaniu okładzin podłogowych. Oczywiście można ją zastosować zarówno w połączeniu z terrakotą, panelami, parkietem i kamieniem, jednak należy pamiętać, że różne materiały mają różną przewodność cieplną. Zwróćmy uwagę, że dzisiaj wielu producentów oznacza okładziny podłogowe nadające się do ogrzewania podłogowego.
    Pamiętajmy, że największą przewodność cieplną mają okładziny kamienne. Jeśli zaś chcemy zastosować grube dywany, instalacja podłogowa może nie mieć sensu.

  • Grzejniki niosą natomiast większe ograniczenia w aranżacji pomieszczeń. Zajmują miejsce na ścianach i nie powinny być zasłaniane. Dlatego powodują, że rozmieszczenie mebli staje się bardziej kłopotliwe, mamy mniej możliwości, stąd projekt aranżacji wnętrza jest bardziej wymagający.
    Warto zwrócić uwagę, że producenci grzejników wychodząc na przeciw tym argumentom, mają w ofercie coraz więcej, ozdobnych, wymyślnych grzejników, które mają również walory dekoracyjne. Nie można jednak zapominać że taki grzejnik będzie znacznie droższy.
  • Komfort cieplny - czyli jak wysterować i kiedy czujesz się lepiej?

  • Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardziej przyjazny dla człowieka rozkład temperatury - cieplej w nogi i chłodniej w okolicach głowy. Dodatkowym atutem jest zdolność samoregulacji ogrzewania podłogowego.
    Co to samoregulacja? Otóż im większa różnica między temperaturą podłogi a temperaturą pomieszczenia, tym moc z jaką podłoga ogrzewa pomieszczenie w danej chwili, jest większa. Tym samym, jeśli temperatura pomieszczenia wzrośnie, zmniejszy się różnica między temperaturą powierzchni podłogi a temperaturą otoczenia i automatycznie spadnie moc z jaką grzeje podłoga.
    Zabezpiecza to przez przegrzaniem pomieszczenia, choćby w przypadku zwiększonej ilości przebywających osób i podnosi komfort cieplny.

  • Grzejniki powodują mniej przyjazny rozkład temperatury w pomieszczeniu dla człowieka. Cieplej jest przy suficie, a chłodniej przy podłodze.
    Dodatkowo, grzejniki oddają ciepło przez konwekcję, co powoduje zwiększony ruch powietrza i unoszenie cząsteczek kurzu oraz powstawanie smug na ścianach nad grzejnikami. Dzisiejsze grzejniki mają małą pojemność i ( w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego) małą bezwładność.
    W przypadku grzejników jest to akurat zaleta, ponieważ oznacza to, że potrzebują niewiele gorącej cieczy, żeby móc grzać z pełną mocą.
    Pozwala to szybko dogrzać pomieszczenie w przypadku nagłych spadków temperatur. Dodatkowo, w połączeniu z głowicą termostatyczną, po uzyskaniu zadanej temperatury pomieszczenia, nastąpi zatrzymanie dopływu ciepłej cieczy z kotła, a niska pojemność cieczy grzejnika pozwoli na jego szybkie wychłodzenie i uniknięcie przegrzania pomieszczenia.
  • Niezawodność i serwisowanie - czyli podsumowanie.

    Oba rodzaje instalacji odwdzięczą się bezawaryjnym, wydajnym i oszczędnym użytkowaniem pod warunkiem prawidłowego zaprojektowania i wykonania.
    Błędy w montażu instalacji, zwłaszcza ogrzewania podłogowego, mogą mieć bardzo bolesne konsekwencje finansowe dla inwestora. Nie da się ukryć, że poprawienie instalacji schowanej w podłodze będzie kosztowne.
    Złe zwymiarowanie instalacji spowoduje natomiast problemy z jej wysterowaniem, co obniży komfort cieplny i zwiększy koszty ogrzewania. W skrajnych przypadkach powoduje zwiększenie zanieczyszczenia powietrza na skutek nieprawidłowego spalania i skrócenie żywotności kotła.
    Grzejniki wybaczają trochę więcej błędów chociażby z uwagi na możliwość ich wymiany, w każdej chwili na inny, w przypadku uszkodzenia lub potrzeby zmiany mocy.

    Jeśli dobrnąłeś do tej części artykułu, znaczy, że zależy Tobie na optymalnej i efektywnej instalacji CO. Do instalacji należy podejść z wielką rozwagą. Pamiętaj, że nie zawsze trzeba na siłę komplikować i nie zawsze najdroższe rozwiązania są najlepsze.
    Zatrudnij ekspertów z doświadczeniem. Obejrzyj też nasze realizacje, zobacz jak to robimy.
    Masz jakieś pytania? a może chcesz skorzystać z naszych usług? Zadzwoń lub napisz, chętnie pomożemy :)

    ©2020 Technologie Grzewcze i Sanitarne Paweł Borsukiewicz Piła.
    Lider usług: Technika Grzewcza, Technika sanitarna, Klimatyzacje.
    Liczba wyświetleń: 1128804
    mapa-witryny | sitemap.xml
    Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej